Bu gençlikte iş var, peki ya zenginlerde?

Bugün Tüsiad tarafından düzenlenen Bu Gençlikte İş Var isimli yarışmanın finali yapıldı. Aşağıdaki fotoğrafı görünce birşeyler söylemek istedim.

http://tusiad.org/tr/ den alınmıştır.
http://tusiad.org/tr/ den alınmıştır.

Bu fotoğrafı tek bir kelime ile tanımlarsanız ne derdiniz? Sevinç mi, mutluluk mu, başarı mı? Benim için bu fotoğrafın tek bir anlamı var, koca bir ‘dram’.

Ülkenin en zengin işadamlarının üyesi olduğu Tüsiad, genç girişimcileri desteklemek adına bir yarışma açıyor. Birçok farklı kanalda yarışmanın duyurusu yapılıyor. Bir sürü proje yarışmaya başvuruyor. Ön elemeler, online eğitimler, kamplar, rehberler derken final yapılıyor. Canavar gibi projelerin içerisinden ilk 3 belirleniyor ve ödüllendiriliyor. Ödül olarak ne mi veriliyor? Birinciye 75 Bin TL, ikinciye 50 Bin TL, üçüncüye 25 Bin TL.

Bu paralarla ne yapabilirsiniz? Bu ödüller, al bu parayı gez toz eğlen diye değilde senin projen çok güzel al bunu ticarileşirken kullan diye veriliyor sanıyorum. Bu paralarla ne kadar ömrü olabilecek bir şirket kuracağınızı düşünüyorsunuz? Ofis kirasından, demirbaşlardan, maaşlardan, vergiden, sskdan, geçinmekten hiç mi haberi yok bu insanların? Neye yetecek bu paralar?

Bu kadar şaşalı ve büyük bir yarışma organize ediliyor. Karşılığında verilen bu ödüller size de komik gelmiyor mu? Bana öyle geliyor ki, sadece yarışmanın organizasyonu için ödüllerin toplamından çok daha fazla para harcanmıştır. Ödülleri verenlerin 1 aylık maaşları bile verilen ödüllerden fazladır.

Elbette bu tarz yarışmaların gençlere katkısı sadece para değil. Süreçten elde ettikleri kazanımlar paradan çok daha değerli bunun farkındayım. Ama bu kazanımları kullanabilmeleri için paraya ihtiyaçları var. Ülkemizde zaten girişimci olmak, para bulmak zor iken, bankacılık sistemleri, mevzuatlar girişimciliğe uygun değilken neden bu desteklerin maddi kısımları bu kadar sınırlı tutuluyor? Sadece yarışmalar için söylemiyorum, devlet destekleri, melek yatırımcılar hepsi bunun içinde.

Değerli genç girişimci arkadaşlar kendinizi ülkemizde destek toplamak için heba etmeyin. Yurtdışını olduğundan uzak görmeyin. Yapay korku duvarları inşa etmeyin. Emin olun ülkemizde hayal bile edemeyeceğiniz maddi destekleri yurtdışında çok daha rahat bulabilirsiniz. Binbir uğraşınızın ardından size verilen, veren için çok komik miktarlardaki maddi desteklerede bu kadar çok sevinmeyin.

Allah tüm girişimcilerin yardımcısı olsun.

 

One thought on “Bu gençlikte iş var, peki ya zenginlerde?”

  1. ürün, müşteri odaklı çalış(a)mayıp; pr, haberlere çıkma, tanınmış olma amaçlı ve bu amaca yönelik sırf jurinin gözüne girebilmek adına ekibe ortaklık vererek herhangi bir vasfı olmayan bayan alanları da bildiğim için yarışmaların iğrenç bi hal aldığını düşünüyorum.

Leave a Reply