IOTA Değişen Dünya’nın para birimi mi? Yoksa hepsi bir aldatmaca mı?

Uzmanı olmadığım bir konuda bir süredir edindiğim tecrübeleri, herhangi bir yatırım tavsiyesi oluşturmayacak şekilde paylaşmak istiyorum.

Coin piyasalarında son günlerde farklı bir hareketlilik var. IOTA altcoini 4 günde 1.5 USD’den 5.5 USD’lere kadar çıktı. Gün içerisinde ani düşüşler ile birlikte bir dalgalanma olsa da sürekli bir yükselme halini gözlemliyoruz.

iota_graph

Peki nedir bu IOTA? Bitcoin’den ve diğer alt coinlerden farkı nedir?

IOTA isminin içerisinde geçen IoT ibaresi nesnelerin interneti ile ilgili bir coin olduğunu belirtiyor. Bunu ilk duyan bir çok insanda olduğu gibi bende acaba IoT nesneleri üzerinden madencilik olayını mı çözdüler deyip bir heyecanlanmıştım fakat mevzunun onunla ilgisi yok, üzgünüm.

Mesele, IoT nesnelerinin bağlantı ve kullanım ücretlerinin, kullanım olduğu anda ödenme ihtiyacı ile ortaya çıkıyor. Şu an bu ödemeler genelde aylık olarak yapılıyor, istenen ise bağlantı/kullanım olduğu anda çok küçük parçalar şekilde yapılabilmesi.

Bunu çözdüğünüzde nesneler arasındaki ödeme metotları da geliştirebiliyorsunuz. Örneğin arabanız otoparka gittiğinde otomatik olarak otopark ücretini kendisinin ödeyebiliyor yada elektrikli arabanız şarj olurken ödemesini istasyona otomatik yapabiliyor.

IOTA, bunu gittikçe hantallaşan Blockchain’e alternatif olarak çıkarttığı Tangle teknolojisi ile yaptığını vaat ediyor. Diyor ki:

-Bir yerden bir yere IOTA göndermek için transfer ücreti ödemezsin.

-Transfer süreleri çok kısadır, gerçek zamanlı olarak IOTA transferini gerçekleştirebilirsin.

-Transfer sayıları arttıkça, sürelerde uzama olmaz.

Bu 3 özelliğin eksikliği bugün Blockchain teknolojisininde karın ağrısı oluşturmuş durumda.  Dolayısıyla Tangle bunu çözer ve Blockchain’in sunmuş olduğu merkezi olmayan, takip edilemeyen yapı avantajlarını da elinde tutarsa farklı bir iş başarmış olacak gibi gözüküyor.

MIOTA ile IOTA arasındaki fark nedir?
Bugün 1 IOTA aldım diyen kişi aslında 1 milyon IOTA almış oluyor. Bu da MIOTA yada Mi şeklinde isimlendiriliyor. IOTA’nın hedefinin mikro para transferlerini gerçekleştirmek olmasından ötürü belirlediği stratejik bir adım bu. 1 Mi’nin 5 USD olduğunu düşünürsek 1 IOTA 0,000005 USD oluyor. TL ile çarpsanız bile 1000 tanesi 2 Kuruş yapıyor 🙂

miota

Nesneler arasındaki ödeme ne kadar değerli?

Sizin de tahmin edeceğiniz üzere böyle bir alt yapıyı gerçekten yaptığınızda, ortaya koyduğunuz değerin sadece nesneler arasındaki ödeme sistemi ile sınırlı kalması pek mümkün değil. Eğer IOTA vaatini gerçekleştirebilirse, kullanmış olduğu teknolojinin ne gibi yenilikleri beraberinde getireceğini kestirmek için hayal gücümüzü zorlamamız gerekiyor. Bir kaç örnek verecek olursak:

-Günlük alışverişlerde  kredi kartı yerine geçebilir. Sabah kahve aldığınızda ödemeyi kol saatiniz yapabilir.

-Para transferlerinde banka havalesinin yerini alabilir.

-Sadece ödeme yöntemi olarak düşünmeyin teknolojik altyapısı sayesinde güvenli veri transferi için iyi bir araç olabilir.

-Güvenli veriye bir örnek olarak kullandığınız oyları düşünebilirsiniz. Sandığa gitmeden oy kullanma işlemi yapılabilir.

-Üretilen birçok ürün saas benzeri bir model ile kullanıma bağlı fiyatlandırılabilir.

Bugün itibariyle IOTA’yı değerli kılan şey de sunmuş olduğu bu vaatler.

Hep vaat, hep vaat mi? Şu anki durum nedir?

Bu güzel vaatlerin arkası ne kadar dolu diye baktığımızda bu ana kadar oluşmuş güzel tablo yerini biraz karamsarlığa bırakıyor.

-IOTA’nın saydıklarımızı yapabilmesi için B2B işbirliktelikleri yapması gerekiyor. Nitekim Tesla ve Microsoft ile işbirlikteliği yaptığını duyurdular ama karşı şirketlerden bunu onaylayan net bir dönüş gelmedi.

-MIT üniversitesinden bir grup araştırmacı, algoritmada başkaların parasını harcayabilen bir bug bulduklarını açıklamışlar. IOTA ekibi biz bilerek bıraktık o bug’ı bakalım kim bulacaktı gibisinden garip bir açıklama yaptığına dair bir söylenti var.

-Open source değiller, open source yapacağız diyorlar.

-Hala official wallet çıkmış değil. (1 aya çıkacak diyorlar) Borsalardan walletlara çekilen paralar gerçek zamanlının ötesinde, 2-3 günde ancak transfer oluyor.

-Mevcut walletlardan kendiliğinden kaybolan IOTA’lardan bahsediliyor.

Derinlere indikçe, bunlara ve benzeri şüphe uyandıran ama gerçekliğinden de emin olamadığımız sorunlarla karşılaşıyoruz.

Bugün itibariyle IOTA, bunca şeye rağmen 14 Milyar USD’lik bir market büyüklüğüne ulaşmış durumda. Bu büyüklükten sonra vaatlerin altlarını doldurabilecekler mi, yoksa bir anda yok mu olacak, zamanla göreceğiz. Ama son günlerde tüm yatırımcılarını mutlu ettiği de yadsınamaz bir gerçek.

Bu yazıyı yazma maksadım hızlıca elde ettiğim deneyimleri hap şeklinde merak edenlere aktarabilmekti. Verileri elde ettiğim kaynaklar da çok resmi kaynaklar değil; videolar, forumlar, twitlerden anladıklarımı derledim. Bu yüzden yazıklarıma referansla bir yatırım yapmayınız.

Leave a Reply