Tüm Üniversitelerde “Girişimcilik 101” Dersi Okutulmalı!

Geçtiğimiz günlerde bir grup elektrik-elektronik mühendislik fakültesi öğrencileri ile sohbet ederken, buradaki arkadaşların 4’de 1’i mezun olduktan sonra iş bulamayacak dedim. Hiçbirinin yüz ifadesi değişmedi; ne üzüldüler, ne şaşırdılar. Hiçbiri kendisini %25lik genç işsiz oranın içerisinde görmüyor. Bir baktım ki benim onlar için endişelendiğim kadar, onlar kendileri için endişelenmiyorlar. Bu tepkisizlik karşısında ciddi bir şaşkınlık yaşadım.

Söz girişimcilikten devam etti; fon bulmaya, kitlesel fonlamaya geldi. “Kaçınız Kickstarter’ı duydu?” dedim. Dinleyenlerin en fazla %5’i el kaldırdı. 1-2 sene içerisinde Elektronik, Bilgisayar Mühendisi olacak gençlerimizin Kickstarter’dan haberi yok. Yaşadığım bu ikinci şaşkınlıktan sonra tekrar soru sormamaya karar verdim ve sakince birşeyler anlatmaya çalıştım.

Gençlerimiz genç işsizliğin farkında değiller. Onu giderecek en büyük gücün, kendilerinin girişimci olmasında olduğunun da haliyle farkında değiller. Onların, bizim gelecek umudumuz olabilmeleri için birşeyler yapmalıyız.

Suç sanki iş bulamayan gençlerdeymiş gibi “işsizlik problemi” kavramını kullanmak istemiyorum. Bizim “istihdam problemi”miz var. Bu istihdam problemini gidermek için istisnasız tüm bölümlerde “Girişimcilik 101” dersi okutulmasının muazzam fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Sadece mühendislik değil, öğretmenlik, temel bilimler, su ürünleri, hukuk, siyasal, eczacılık aklınıza ne gelirse.. Girişimci olma ihtimali olmayan kişilere bile çok fazla katkı sağlayacaktır, bakış açısı kazandıracaktır.

Derste öyle sınav filan olmayacak, severek katılacak gençler.

Ürün, Pazar, Müşteri, Rekabet, Değer, Strateji, Finans gibi temel bir Pitch Deck sunumunda bulunan başlıklar ele alınacak. Bu konularda nasıl araştırma yapılır, onlar öğretilecek. Dersin sonunda da herkes (fikir orjinal olmak zorunda değil) sanki kendisi şirket kurmuş gibi çıkıp pitch sunumunu yapacak ve notunu öyle alacak.

Dünyadaki farklı girişimler/girişimciler tanıtılacak. Yatırım, yatırımcı nedir, nasıl alınır öğretilecek. Devlet destekleri nelerdir nasıl başvurulur, şirket nasıl kurulur, sorumlulukları nelerdir temel seviyede anlatılacak. Biraz daha konu eklenip 2 dönemlik bir ders bile olabilir. İkinci dönem iş planı hazırlatılabilir.

Her işin olduğu gibi girişimciliğin de bir temeli, bir matematiği var. Ne yazık ki bunun eğitimi hiç bir yerden alınmayınca girişimci yaşayarak öğrenmek zorunda kalıyor ve yıllar kayboluyor. Belki birçoğu bu bilgi eksikliğinden ötürü hata yaparak girişimcilikten vazgeçmek zorunda kalıyor. Düşüncesi bile beni çok heyecanlandıran bu proje, ruhunda girişkenlik olan toplumumuzun girişimcilik ile ilgili hızlı şekilde bilgi sahibi olmasını sağlayabilir. Bu şekilde ne yaptığını bilen, sayıca çok ve nitelikli girişimler çıkarabiliriz.

Bu veya başka bir proje sayesinde %25lik açığı kapatacak hatta üstüne istihdam fazlası çıkartacak girişimler görmek umuduyla..

Leave a Reply