Bir Girişim CES Fuarında Nasıl Stand Açar?

İçinde bulunduğumuz dijital çağda fuara katılmak çok sıradan ve verimsiz bir pazarlama yöntemi gibi gelebilir. Nitekim son 1 yıldaki yurtdışı fuar tecrübelerimizi elde edene ve daha çok B2B satışa ağırlık verene kadar ben de böyle düşünüyordum.

Türkiye’den çıkmış Amerika’ya ürün satmaya çalışan bir girişim olarak, Amerika’da yürüttüğümüz her faaliyet bizler için çok önemliydi ve bulabildiğimiz fırsatları değerlendirerek çeşitli fuarlara katılabildik ve beklediğimizden çok daha iyi sonuçlar aldık. Bunlardan öne çıkanları;

-Fuarın bulunduğu bölgede potansiyel müşterileriniz var ise, onları fuara davet ederek, fuarı gezmeleri bahanesiyle toplantı ayarlayabiliyorsunuz. (ki siz davet etmeseniz bile eğer doğru fuar ise gelmiş oluyorlar)

-Fuar, şirketin dikeyine uygun olarak seçilmiş veya fiziksel alan doğru konumlandırılmış ise doğrudan yeni müşteri elde edebiliyorsunuz.

-Eğer yeni bir ürün tanıtacak yada bir kampanya duyuracaksız yabancı ve ilgili insanlardan email toplayabiliyorsunuz.

-Fuara katılmamış kimselere bile fuara katıldığınızı belirten görselleri dijitalde göstererek güven verebiliyorsunuz.

Tüm bunlara ek olarak 3-4 gün sabahtan akşama kadar kendi sektörünüzden insanlarla konuştuğunuz için pazarınızın güncel durumu ile ilgili de derinlemesine fikir sahibi olabiliyorsunuz.

Gelelim fuarların maliyetlerine. İyi fuarların m2 fiyatları yerlerine göre 500 – 2000 USD civarında geziyor. Bir girişimin hele ki birden fazla fuara katılmak istediği senaryoda toplam ödeyeceği tutar standın kurulumu gibi ek masrafları da hesaba katınca gücünün yeteceği sınırları aşıyor.  Bunun yerine, girişimcilik ekosistemi oluşmasını isteyen ülkelerin çeşitli başlıklar altında kendi ülkelerinin girişimlerine verdiği fuar destekleri biçilmiş kaftan oluyor. Bu destek sayesinde çoğunlukla sembolik ücretlerle o ülkenin standında küçük de olsa yer edinebiliyorsunuz.

Buna alternatif olarak neredeyse tüm fuarlarda olmaya başlayan girişimlere ayrılmış özel bölümleri bazı şartları sağlayarak uygun maliyetlerle kiralayabiliyorsunuz. CES 2019’da bu ücret, 6-10m2 stand, masa, sandalye dahil 500 ile 1500 USD civarındaydı. (duyum)

Biz şirketimizi Berlin’de kurduğumuz için oranın kalkınma ajansı gibi çalışan Berlin Partners desteğiyle fuarlara katılım sağlıyoruz. Detaylarını internet sitelerinde bulabilirsiniz.

Almanyadan çok daha büyük şekilde fuar desteği veren ülkeler de var. Örneğin CES 2019’a Berlin Partners sadece 8 girişim götürürken, Fransa (la French Tech) tam 315 girişim götürmüştü!

Aşağıda bu sene CES 2019 da çektiğim ülke stantlarının fotoğraflarını görebilirsiniz.

Fuar alanını kiraladınız peki ya ulaşım ve konaklama? Bu noktada da Türkiye’de olmanın getirdiği avantajlardan olan, Ticaret bakanlığının ihracatçılara vermiş olduğu Pazar Araştırma Desteği’nden yararlanarak, yapmış olduğunuz ulaşım ve konaklama harcamalarının %70ini belirli bir süre sonra geri alabilirsiniz. Biz başvurularımızı yaptık ama henüz yeterli süre geçmedi 🙂

İhracat yapmaya çalışan tüm girişimlerin yolu açık olsun. Detay soru sormak isterseniz, yorum olarak bırakabilirsiniz.

Leave a Reply